25.10.2012

רובנו מבצעים פעולות שגרתיות מבלי לחשוב עליהן. למשל, עלינו להסתפר – אנחנו ניגשים למספרה הקרובה, מתיישבים אצל הספר ומסתפרים, נכון? הגברים שבינינו, המסתפרים "קצוץ", מכירים היטב את משב הרוח המרענן אחרי תספורת קצוצה. אך מה לעשות אם אתם רוצים לספר את הילד והוא ממאן להסתפר? אולי מספרים לו כל מיני סיפורים? או מבטיחים לו כל מיני הבטחות…רק שיסתפר. אבל מה קורה כאשר הילד הוא אוטיסט, שלא מוכן שיגעו בו בראש? מה לעשות עם ילד שלא יושב במקום אחד, וכל התקרבות אליו עם חלוק (רצוי שלא יהיה בצבע לבן…) גורמת לו להיסטריה ולצעקות נוראיות? איך משתיקים אותו? מה עושים במקרה כזה?

משה הספר הגיע למשרדנו בעניין אחר. לאחר הטיפול בו, נודע לנו שהוא ספר, ושהוא גם מספר ילדים. את ה'התמחות' שלו הוא עשה על כל ילדי השכונה, והוא מגיע אליהם הביתה. קבענו איתו. כדי לספר ילד אוטיסט צריך להסביר לו שמגיע מ-ש-ה ה-ס-פ-ר. ושהוא מ-ס-פ-ר. ככה כמה פעמים ביום. כל יום. עד לאותו זמן שמגיע משה הספר. צריך גם להראות לילד, פיזית, מה עושה משה הספר, בטרם יישב על הכסא העגול ויתחיל להסתפר. אני ישבתי והסתפרתי. יאיר, בני השני, ישב גם הוא והסתפר. הגיע תורו של עידן. והוא ממאן להסתפר, כי הוא לא יודע מה זה להסתפר. או שהוא לא מסכים שייגעו בו בראש, ומתחיל לצעוק בקולי קולות.

כאן המקום לציין לשבח את משה, שלא נרתע מצעקותיו של עידן, ובשקט מופתי ואורך רוח אינסופי, לא מתעצבן, לוקח את מכונת התספורת ומוריד לעידן שערה. אחרי שערה. אחרי שערה. פתאום, עידן מחליט שזהו זה, ונגמרה התספורת. ובורח לחדרו. החזרתי אותו לכסא, אך שוב, הוא בורח, הפעם בצעקות. הבנו שצריך מעט יותר כח (סביר) כדי להושיב את עידן להסתפר. החלטנו שאני אשב על הכסא, ועידן עליי. אני מחזיק את עידן ומשה מספר. שערה אחרי שערה וכו'. גם כאן עידן לא נותן לנו לאחוז בו, שלא לומר להסתפר. משה, עם שליפות ותחבולות אין קץ, ממשיך באותו סדר מופתי, שקט ובטוח, לספר את עידן. עידן צועק, אני תופס אותו על הכסא ומשה מספר. ככה את כל צדי הראש. תספורת של ילד שלוקחת 10 דקות לקחה לנו כמעט חצי שעה, אבל סוף טוב, הכל טוב. עידן הסתפר, וגם נראה יפה בלי כל הרעמה הגדולה שהיתה לו על הראש עד עתה.

בפעמים הבאות בהן משה צריך לספר את עידן, השתכללנו מעט. הוא מגיע בסמוך מאוד לזמן השינה של עידן, כך שלעידן לא נותר הרבה כח להיאבק. לאחרונה בדקה רופאת שיניים את הילדים בגן של עידן. הרופאה וצוות הגן נדהמו לגלות עד כמה עידן מסרב בתוקף לפתוח את הפה ומסרב להיבדק. עוד בטרם היא כתבה את המכתב (החריף) ובטרם תצלצל אלינו הביתה בעניין החשוב של טיפולי שיניים לילד, סיפרתי לה ולשאר הצוות איך עידן מסתפר, כמה קשה לו לראות אנשים עם חלוק לבן וכיצד התגברנו על הבעיה, אני ומשה הספר. אולי נשלח את משה הספר ללמוד רפואת שיניים.

אב לילד בן 6.5 עם אוטיזם