גמלת ילד נכה

מהי גמלת ילד נכה?

המוסד לביטוח לאומי משלם למשפחות ילדים עם מוגבלויות עד גיל 18 גמלה לסיוע בהוצאות המרובות של המשפחה המיוחדת.

לסכומי הקצבה המעודכנים- לחץ כאן

למה זה טוב?

מעבר לקבלת כסף באופן חודשי, הכרה במוסד לביטוח לאומי נותנת אישור רשמי למגוון הטבות והנחות למשפחה.

איך מקבלים את הגמלה? 

הילד צריך לעבור וועדה של המוסד לביטוח לאומי שנקראת "וועדה רפואית". תפקיד הוועדה לבדוק האם מבחינה רפואית ותפקודית הילד מתאים לנוסח הסעיפים הקבועים של המוסד לביטוח לאומי.

לקישור לרשימת הסעיפים של המוסד לביטוח לאומי- לחץ כאן

ניתן לחלק את הסעיפים לפי גיל הילד בשלוש קבוצות עיקריות: טיפולים רפואיים ואשפוזים, מצבים רפואיים וסעיפי סל תפקודיים. הסעיפים השונים נותנים קצבאות בשיעור שונה  (50% מהגמלה (חצי), 100% מהגמלה (מלא) ו-188% מהגמלה (כמעט כפול).

חשוב! אי אפשר לקבל פעמיים קצבה, אבל אפשר להתאים ליותר מסעיף אחד ויש לכך משמעות לסיכויים לקבל קצבה וגם על הגובה שלה. לכן יש לבדוק את ההתאמה לכל הסעיפים.

לפי מה ה"וועדה הרפואית" קובעת אם הילד מתאימים לסעיפים?

 1. התיאור בטופס התביעה לקבלת הגמלה.
 2. מסמכים רפואיים שהובאו בפניה- הוועדה מחויבת להתייחס לתיעוד רפואי (מסמך מרופא, בדיקות ועוד') שמבהירים את מצב הילד.
 3. מסמכים מקצועיים – הוועדה מחויבת להתייחס לכל מסמך שהווה בפניה במיוחד אם מדובר במסמך רשמי כדוגמה: ממסגרת חינוך או גורמים אחרים המבהירים את מצב הילד.
 4. התיאור של ההורים, או כל גורם שבא עמם בוועדה.
 5. בדיקת הילד- אם במסגרת הוועדה ואם בדרישה למסמכים ובדיקות נוספות.

האם חייבים לבדוק את הילד?

אפשר לבקש שהילד לא ייבדק, וגם המוסד לביטוח לאומי יכול להחליט שמספיק לו המסמכים הרפואיים שהועברו.

מצד אחד החלטה בלי זימון הילד חוסכת זמן אבל צריך לקחת בחשבון שלא תמיד התמונה המשתקפת ממסמכים רפואיים תהיה אותה תמונה שוועדה תראה ביום שבו תבדוק את הילד- לשיקולכם.

אם המוסד לביטוח לאומי החליט מבלי לראות את הילד, ניתן לדרוש זימון של הילד ובדיקה שלו לצורך שינוי ההחלטה מבלי צורך לערר.

 

הצעה אפשרית להכנת תביעה למוסד לביטוח לאומי:

פעמים רבות הכנה טובה של התביעה והכנה לוועדה תעלה את הסיכויים גם לקבל גמלה, וגם בשיעור גבוה יותר. הכנה מוקדמת גם תאפשר חוויה מושכלת יותר מול הוועדה לכם ולילדכם. ולילד. 

שלב א'- למידה ואיסוף מסמכים רלוונטיים:

 1. בדקו היטב את כל הניסוחים של הסעיפים המתאימים לילדכם ורשמו אותם לפניכם. לריכוז הקריטריונים במוסד לביטוח לאומי- לחץ כאן
  לריכוז הסעיפים בחלוקה של ארגון קשר (אינו מהווה מקור רשמי)- לחץ כאן
 2. פנו לרופאים (עדיף מומחה אבל גם רופא משפחה יכול לעזור), ובקשו מהם תיעוד רפואי ומסמכים עדכניים שיכולים להוכיח למוסד לביטוח לאומי שהילדים שלכם עונים לנוסח הסעיפים שלהם. שימו לב שבנוסח הסעיפים טמונה האפשרות לקבל קצבה.
 3. פנו לגורמים מקצועיים רשמיים המטפלים בילד ובקשו גם מהם מסמכים רשמיים בהתאמה ככל הניתן לקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי.
 4. ככל שהתיאור של גורמי המקצוע מתאים לנוסח הסעיפים גדלים הסיכויים לקבל קצבה.

שלב ב'- הכנת התביעה למוסד לביטוח לאומי:

 1. הורידו את טופס התביעה לקצבת ילד נכה מהאתר וקראו אותו היטב לפני שממלאים אותו.
  להורדת הטופס מהאתר- לחצו כאן
 2. חשוב מאוד למלא את כל הפרטים, וכן לכתוב מפורשות ובאופן מפורט בכתב התביעה את כל ההתאמות של מצב הילד לסעיפים של המוסד לביטוח לאומי. אם אין די מקום, כתבו את הדברים בנפרד והוסיפו לתביעה.
 3. דאגו לצרף את כל המסמכים הרפואיים והמקצועיים הרלוונטיים לכתב התביעה.
 4. כדאי מאוד לקבל קוד אישי באמצעות אתר האינטרנט, ולהגיש את המסמכים באופן מקוון, בצורה כזאת אתם בטוחים שהכל התקבל לרבות תאריכי הגשה, ובתיק האישי שלכם באינטרנט תוכלו לראות את כל המסמכים של התביעה בצורה מסודרת.
 5. אם מגישים את התביעה בדואר כדאי מאוד לשלוח בדואר רשום ולבקש אישור על קבלה, כך תוכלו לוודא שהדברים התקבלו. אם אתם מגישים ידנית, הכינו עותק של כל המסמכים, ובקשו שיחתמו לכם שהמסמכים התקבלו.
 6. אם יש מסמכים נוספים או דברים נוספים שאתם רוצים לצרף לתביעה, אל תהססו לשלוח אותם למוסד לביטוח לאומי ולבקש לצרף לתביעה.

שלב ג'- הכנה לוועדה רפואית והתנהלות במהלך הוועדה:

 1. כמו כל בדיקה רפואית, במיוחד מול מספר רב של גורמים, גם בדיקה של המוס לביטוח לאומי יכולה להיות גם לא נעימה. הכינו נפשית את עצמם ואת הילד לבדיקה.
 2. עברו על המסמכים וכתב התביעה ורשמו בדף את מה שאתם מתכוונים להגיד לוועדה. כדאי לכוון בוועדה לנימוקים שבגללם לילד מגיעה קצבה על פי הסעיפים של המוסד לביטוח לאומי. בוועדה עצמה בקשו לצרף את מה שכתבם וכך תהיו בטוחים שהדברים נלקחו בחשבון.
 3. התעקשו על זכותכם לדבר בפני הוועדה, חשוב לוועדה לשמוע את הדברים מפיכם ולכתוב אותם בפרוטוקול.
 4. זכרו שהוועדה צריכה לראות את תפקוד הילד כמו שאתם מתארים אותו בפניהם ובמסמכים הרפואיים מטעמכם. אם המצב הנראה לעין שונה חשוב להביא דוגמאות ולהגיש את מצב הדברים כפי שאתם ואנשי המקצוע מכירים אותו.
 5. הוועדה חייבת לכלול רופא המומחה בתחום הרלוונטי, ולכל הפחות רופא ילדים.
 6. כאשר הילד נבדק אל תחששו להפנות את תשומת הלב לבדיקות הרלוונטיות הנדרשות ולהבהיר לוועדה את מצבו התפקודי כפי שאתם מכירים אותו.

 ואם אני לא מרוצה?

המוסד לביטוח לאומי שולח את ההחלטה שלו לגבי הקצבה יחד עם הפרוטוקול של הוועדה הרפואית. קראו את ההחלטה ואת הפרוטוקול, ואם אתם לא מרוצים :

 1. ערר- פנייה לוועדה נוספת שתבדוק האם הוועדה הרפואית טעתה.
 2. תביעה מחדש- אם הוועדה לא טעתה, אבל יש מצב רפואי חדש או קריטריונים רפואיים שמתאימים לילד (בגלל גיל, אבחון חדש וכו') שלא נלקחו בחשבון.
 3. החמרה- הוועדה לא טעתה, אבל המצב הרפואי שהיא ראתה השתנה לרעה, ועכשיו הקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי כן מתאימים לילד.
 4. פנייה לבית משפט במקרים מסוימים.

ואם יש לי יותר מילד אחד שמוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי אני מקבל יותר? 

אם למשפחה יש שני ילדים שמקבלים גמלת ילד נכה באופן אוטומטי כל אחד מהילדים יקבל 50% נוספים מגובה הקצבה. לדוגמה: אם מקבל 50% יקבל 50%+25% אפ מקבל 100% יקבל 100%+50%

לפרטים נוספים באתר המוסד לביטוח לאומי לחץ כאן

 למידע על סיוע בחינם מ"יד מכוונת" שהוקמה בתמיכה של המוסד לביטוח לאומי- לחץ כאן

לכל שאלה וייעוץ, אתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז המידע: בטלפון 1-700-501-601 או במייל contact@kesher.org.il.

 

للاستفسار والاستشارة، أنتم مدعوون في كل حين للتوجه إلى مركز المعلومات الخاص بنا عبر هاتف رقم: 601-501-700-1، أو عبر البريد الإلكتروني: contact@kesher.org.il.

 

מידע נוסף